S10L0C-P07MCC0-4200
DigiKey Part Number
1907-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10L0C-P07MCC0-4200
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10L0C-P07MCC0-4200 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
7
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert
0
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C