K20KAC-P03LJG0-300S
DigiKey Part Number
K20KAC-P03LJG0-300S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20KAC-P03LJG0-300S
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C