K20K0C-P10LCC9-500S
DigiKey Part Number
K20K0C-P10LCC9-500S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20K0C-P10LCC9-500S
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K20K0C-P10LCC9-500S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C