K12L0C-P10LJG0-8200
DigiKey Part Number
1907-K12L0C-P10LJG0-8200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K12L0C-P10LJG0-8200
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K12L0C-P10LJG0-8200 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C