GK1YAR-P16UC00-000L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1907-GK1YAR-P16UC00-000L-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GK1YAR-P16UC00-000L |
Description | ODU AMC RECEPT, STY K, SZ 1, 16P |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | GK1YAR-P16UC00-000L Models |
Category | Shell Finish Ruthenium over Electroless Nickel |
Mfr | Contact Finish - Mating Gold |
Series | Color Silver |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 16 | Current Rating (Amps) 5A |
Shell Size - Insert 1 | Voltage Rating 200V |
Mounting Type Panel Mount, Through Hole | Operating Temperature -51°C ~ 125°C |