GK0WAM-P16WBC0-000L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1907-1685-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GK0WAM-P16WBC0-000L |
Description | CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | GK0WAM-P16WBC0-000L Models |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material Brass |
Series | Shell Finish Ruthenium over Electroless Nickel |
Packaging Bulk | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Color Black, Silver |
Connector Type | Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof |
Number of Positions 16 | Shielding |
Shell Size - Insert 0 | Current Rating (Amps) 1A |
Mounting Type Panel Mount | Voltage Rating 250VAC |
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut | Operating Temperature -51°C ~ 125°C |