G81B0C-P16LCC0-0000
DigiKey Part Number
1907-G81B0C-P16LCC0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G81B0C-P16LCC0-0000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 8, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G81B0C-P16LCC0-0000 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
1
Current Rating (Amps)
4A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
300V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C