A11L0C-P10MCC0-7200
DigiKey Part Number
1907-A11L0C-P10MCC0-7200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11L0C-P10MCC0-7200
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 1,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
10
Voltage Rating
333V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C