SPC5517EBVLQ66R
DigiKey Part Number
568-15252-2-ND - Tape & Reel (TR)
568-15252-1-ND - Cut Tape (CT)
568-15252-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPC5517EBVLQ66R
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
e200z0, e200z1 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 66MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
80K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 40x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
e200z0, e200z1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit Dual-Core
Mounting Type
Surface Mount
Speed
66MHz