PESD12VS4UD,115 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 9,212
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Semtech Corporation
onsemi
24V Clamp 10A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-74
PESD12VS4UD,115
DigiKey Part Number
568-4263-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD12VS4UD,115
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC SC74
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PESD12VS4UD,115 Models
Category
Power - Peak Pulse
200W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
73pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Unidirectional Channels
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Breakdown (Min)
12.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A (8/20µs)