MW6S010GNR1
DigiKey Part Number
MW6S010GNR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW6S010GNR1
Description
RF MOSFET LDMOS 28V TO270-2
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 28 V 125 mA 960MHz 18dB 10W TO-270-2 GULL
Category
Current - Test
125 mA
Manufacturer
NXP USA Inc.
Power - Output
10W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated
68 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Technology
LDMOS
Package / Case
TO-270BA
Frequency
960MHz
Supplier Device Package
TO-270-2 GULL
Gain
18dB
Base Product Number
Voltage - Test
28 V