MPC8245LZU266D
DigiKey Part Number
MPC8245LZU266D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC8245LZU266D
Description
IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA
Customer Reference
Detailed Description
PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 352-TBGA (35x35)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
NXP USA Inc.
Voltage - I/O
3.3V
Series
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
352-LBGA
Core Processor
PowerPC 603e
Supplier Device Package
352-TBGA (35x35)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Additional Interfaces
I2C, I²O, PCI, UART
Speed
266MHz