MPC8241LZQ200D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Flip Electronics
In Stock: 12,000
Datasheet
PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 357-PBGA (25x25)
MPC8241LZQ200D
DigiKey Part Number
MPC8241LZQ200D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC8241LZQ200D
Description
IC MPU MPC82XX 200MHZ 357BGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
NXP USA Inc.
Voltage - I/O
3.3V
Series
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
357-BBGA
Core Processor
PowerPC 603e
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Additional Interfaces
I2C, I²O, PCI, UART
Speed
200MHz