MPC5200CVR400B
DigiKey Part Number
MPC5200CVR400B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5200CVR400B
Description
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
Customer Reference
Detailed Description
PowerPC e300 Microprocessor IC MPC52xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 272-PBGA (27x27)
Category
Ethernet
10/100Mbps (1)
Manufacturer
NXP USA Inc.
USB
USB 1.1 (2)
Series
Voltage - I/O
2.5V, 3.3V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
PowerPC e300
Package / Case
272-BBGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
272-PBGA (27x27)
Speed
400MHz