MC68SEC000AA20R2
DigiKey Part Number
MC68SEC000AA20R2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC68SEC000AA20R2
Description
IC MPU M680X0 20MHZ 64QFP
Customer Reference
Detailed Description
EC000 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 20MHz 64-QFP (14x14)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
NXP USA Inc.
Voltage - I/O
3.3V, 5.0V
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
64-QFP
Core Processor
EC000
Supplier Device Package
64-QFP (14x14)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Base Product Number
Speed
20MHz