MC68LC302CAF16CT
DigiKey Part Number
MC68LC302CAF16CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC68LC302CAF16CT
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
M68000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 8/16-Bit 16MHz 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC68LC302CAF16CT Models
Category
RAM Controllers
DRAM
Manufacturer
NXP USA Inc.
Graphics Acceleration
No
Series
Voltage - I/O
5.0V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
M68000
Package / Case
100-LQFP
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 8/16-Bit
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Speed
16MHz