KMPC880VR133
DigiKey Part Number
KMPC880VR133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMPC880VR133
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA
Customer Reference
Detailed Description
MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10Mbps (2), 10/100Mbps (2)
Series
USB
USB 2.0 (1)
Packaging
Box
Voltage - I/O
3.3V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TA)
Core Processor
MPC8xx
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Package / Case
357-BBGA
Speed
133MHz