950-025-020R121 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 60° Shielded
950-025-020R121
DigiKey Part Number
950-25MP60E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
950-025-020R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 60DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
950-025-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
60°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bag
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos