781-M15-113R001 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NOR1097-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 781-M15-113R001 |
Description | CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Tray | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Number of Positions | Features Grounding Indents |
Number of Rows 3 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |