780-M44-113R001
DigiKey Part Number
NOR1026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M44-113R001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
780-M44-113R001 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C