780-M15-213R011 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NOR1083-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 780-M15-213R011 |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 780-M15-213R011 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |