580-M25-213L001 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 37-580-M25-213L001-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 580-M25-213L001 |
Description | CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 2A |
Connector Style | Features Shielded |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 60VDC |
Contact Type Signal | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |