580-M15-113L001
580-M15-113L001
DigiKey Part Number
37-580-M15-113L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
580-M15-113L001
Description
CONN MICRO-D PLG 15P PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
580-M15-113L001 Models
Category
Shell Material, Finish
Zinc Alloy, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Features
Shielded
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
60VDC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C