195-015-213L001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
WEC
In Stock: 873
Datasheet
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
195-015-213L001
DigiKey Part Number
195-015-213L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
195-015-213L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
195-015-213L001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C