180-M44-213R001
180-M44-213R001
180-M44-213R001
DigiKey Part Number
180-M4401DFN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M44-213R001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-M44-213R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C