180-M15-203L001
180-M15-203L001
180-M15-203L001
DigiKey Part Number
180-M1501FN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M15-203L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-M15-203L001 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Shielded
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C