180-015-113R911 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 180-015-113R911-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 180-015-113R911 |
Description | CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Flange Feature Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Plug, Male Pins | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions | Features Board Lock, Grounding Indents, Shielded |
Number of Rows 3 | Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density | Operating Temperature -50°C ~ 100°C |