174-E15-213R141 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 129
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1,036
Datasheet
In Stock: 3,975
In Stock: 716
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 480
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 605
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
174-E15-213R141
174-E15-213R141
174-E15-213R141
DigiKey Part Number
174-115FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E15-213R141
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
174-E15-213R141 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C