172-E15-203R001
172-E15-203R001
172-E15-203R001
DigiKey Part Number
1115FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E15-203R001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
172-E15-203R001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Color
White
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C