172-037-202R001
172-037-202R001
172-037-202R001
DigiKey Part Number
1137FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-202R001
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
172-037-202R001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Color
Beige
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C