172-015-203R001 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 37-172-015-203R001-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 172-015-203R001 |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 172-015-203R001 Models |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 500V |
Number of Positions | Color Beige |
Number of Rows 2 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Wire Gauge 20-26 AWG |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -50°C ~ 100°C |