171-050-113R911
171-050-113R911
171-050-113R911
DigiKey Part Number
9250ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-113R911
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
171-050-113R911 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C