PG20L-D20-HHC0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 942-PG20L-D20-HHC0-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PG20L-D20-HHC0 |
Description | STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 10V |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 1818.0 Step 350 mA 10VDC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Step Angle 0.198° |
Mfr | Size / Dimension Round - 0.787" Dia (20.00mm) |
Series | Diameter - Shaft 0.157" (4.00mm) |
Packaging Bulk | Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm) |
Part Status Active | Mounting Hole Spacing 0.984" (25.00mm) |
Type Permanent Magnet Gear Motor | Termination Style Wire Leads |
Coil Type Bipolar | Coil Resistance 10 Ohms |
Voltage - Rated 10VDC | Features Flatted Shaft |
Current Rating (Amps) 350 mA | Base Product Number |