2410ML-04W-B60-B00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 539
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 25.0 CFM (0.700m³/min) 2 Wire Leads
2410ML-04W-B60-B00
2410ML-04W-B60-B00
2410ML-04W-B60-B00
DigiKey Part Number
P15633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2410ML-04W-B60-B00
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
36.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.6 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.144 lb (65.32 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.293 in H2O (73.0 Pa)