08020SS-24L-AA-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Image for 08020SS-24L-AA-00 is not available
08020SS-24L-AA-00
DigiKey Part Number
12-08020SS-24L-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08020SS-24L-AA-00
Description
DC AXIAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Sleeve 36.3 CFM (1.02m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
34.0dB
Series
Power (Watts)
1.68 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
20.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
36.3 CFM (1.02m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.141 in H2O (35.1 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C