08020SA-12M-AL-00
DigiKey Part Number
P16998-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08020SA-12M-AL-00
Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
37.5dB
Mfr
Power (Watts)
1.56 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.176 lb (79.83 g)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.130A
Width
20.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C