06025SS-12N-AT-D0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P122253-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 06025SS-12N-AT-D0 |
Description | FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Sleeve 23.3 CFM (0.652m³/min) 3 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
Mfr | Noise 33.0dB |
Series | Power (Watts) 2.16 W |
Packaging Box | RPM |
Part Status Active | Termination 3 Wire Leads |
Voltage - Rated | Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H | Current Rating (Amps) 0.180A |
Width 25.00mm | Voltage Range 6 ~ 13.2VDC |
Air Flow 23.3 CFM (0.652m³/min) | Material - Frame Plastic |
Static Pressure 0.250 in H2O (62.3 Pa) | Material - Blade Plastic |
Bearing Type Sleeve | Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 40°C |