06025SE-12R-FT-DW | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 12-06025SE-12R-FT-DW-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 06025SE-12R-FT-DW |
Description | FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 3 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Noise 38.5dB(A) |
Mfr | Power (Watts) 2.76 W |
Series | RPM |
Packaging Bulk | Termination 3 Wire Leads |
Part Status Active | Ingress Protection |
Voltage - Rated | Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H | Approval Agency CE, cULus, VDE |
Width 25.00mm | Current Rating (Amps) 0.230A |
Air Flow 30.0 CFM (0.840m³/min) | Voltage Range 7 ~ 13.2VDC |
Static Pressure 0.405 in H2O (100.9 Pa) | Material - Frame Plastic |
Bearing Type Ball | Material - Blade Plastic |
Fan Type | Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C |