06015KA-24N-AL-00
DigiKey Part Number
12-06015KA-24N-AL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06015KA-24N-AL-00
Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 18.3 CFM (0.512m³/min) 3 Terminals
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
34.0dB
Series
Power (Watts)
2.4 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Terminals
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
15.00mm
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC
Air Flow
18.3 CFM (0.512m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 25°C