03010SS-12N-AL-00
DigiKey Part Number
12-03010SS-12N-AL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03010SS-12N-AL-00
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Sleeve 4.2 CFM (0.118m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
28.0dB
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
10.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.2VDC
Air Flow
4.2 CFM (0.118m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 40°C