MN12S2A2W30
DigiKey Part Number
360-MN12S2A2W30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MN12S2A2W30
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MN12S2A2W30 Models
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Standard Round
Series
Actuator Length
6.86mm
Packaging
Bulk
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Bushing Thread
Unthreaded
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Current Rating (Amps)
6A (AC), 4A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V