M2022SA1W30
DigiKey Part Number
M2022SA1W30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M2022SA1W30
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M2022SA1W30 Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
12.28mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.50mm Dia
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Bushing Thread
1/4-40
Circuit
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
6A (AC), 4A (DC)
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V