M2012S2A2A30/UC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NKK Switches
In Stock: 30
Datasheet
Toggle Switch SPDT Through Hole, Right Angle
IP Rated Switches | Datasheet Preview
M2012S2A2A30/UC
DigiKey Part Number
M2012S2A2A30/UC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M2012S2A2A30/UC
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M2012S2A2A30/UC Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
6.86mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Obsolete
Bushing Thread
Unthreaded
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Features
Epoxy Sealed Terminals
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Current Rating (Amps)
6A (AC), 4A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
30 V