NJM78M12FA
DigiKey Part Number
2129-NJM78M12FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM78M12FA
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NJM78M12FA Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Bulk
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V