ST-5ETX201 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
200 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment
ST-5ETX201
DigiKey Part Number
563-ST-5ETX201TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-5ETX201
Description
TRIMMER 200-200OHM 0.25W GW SIDE
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%