CT-94EX205 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Side Adjustment
CT-94EX205
DigiKey Part Number
563-CT-94EX205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-94EX205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CT-94EX205 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%