ST-5ETX200 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 563-ST-5ETX200TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ST-5ETX200 |
Description | TRIMMER 20-20 OHM 0.25W GW SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±250ppm/°C |
Manufacturer Nidec Components | Number of Turns 14.0 |
Series | Adjustment Type Side Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 20 Ohms | Termination Style Gull Wing |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm) |
Tolerance ±10% |