ST-5ETX100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment
ST-5ETX100
DigiKey Part Number
563-ST-5ETX100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-5ETX100
Description
TRIMMER 10-10 OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
14.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%