ST-42ETG103 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 340
Bourns Inc.
In Stock: 196
Image for ST-42ETG103 is not available
ST-42ETG103
DigiKey Part Number
563-ST-42ETG103TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-42ETG103
Description
TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
ST-42ETG103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%