M-22S10-10K
M-22S10-10K
M-22S10 10K
DigiKey Part Number
563-2126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M-22S10 10K
Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Nidec Components
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±0.2%
Actuator Length
0.906" (23.00mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M9 x 0.75
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.866" Dia (22.00mm)